Skip to main content
Dawid Wieczorek Specjalista SEO Kraków • Pozycjonowanie stron internetowych • Kampanie Google Ads • Facebook Ads

Specjalista SEO czy agencja SEO - co jest bardziej opłacalne?

Dodaj komentarz

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie dobrze prosperujący biznes bez dobrej widoczności w Google - nie tylko w przypadku firm działających online, ale też stacjonarnie. Dlatego coraz więcej właścicieli firm zdaje sobie sprawę, jak ważne jest pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google. Moim zdaniem każdy, nawet najmniejsza firma powininna zadbać o swoją widoczność w internecie - czy to poprzez promowanie strony internetowej, czy wizytówki na mapach Google. Od wielkości biznesu zależy tylko skala, na jaką prowadzone będą działania SEO.

Pozostaje nam wybór na jaki rodzaj współpracy się zdecydować? Powierzyć losy swojego biznesu małej firmie pozycjonującej lub specjaliście SEO - freelanceorowi, czy zgłosić się do dużej agencji SEO? A może najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie własnego pracownika, który skupi się na promowaniu tylko i wyłącznie naszej strony? Jak wygląda współpraca w przypadku agencji, freelancera i osobistego specjalisty?

 

Agencja SEO przeprowadzająca pozycjonowanie strony

Współpraca z agencją SEO i freelancerami

Umowa pozycjonowania

W przypadku decyzji o powierzeniu promocji swojego biznesu zewnętrznej firmie zajmującej się SEO pamiętaj o bardzo dokładnym przestudiowaniu umowy. Jeśli jakikolwiek punkt dokumentu wzbudza Twoje wątpliwości lub umowa jest dla Ciebie niezrozumiała, nie bój się pytać i prosić o dodatkowe wyjaśnienie. Jest to niezwykle ważna sprawa, ponieważ to wybrana przez Ciebie agencja będzie odpowiadała za promocję Twojej firmy. Na rynku znajdują się niestety również i nieuczciwe firm, które potrafią jedynie rzucać w potencjalnych klientów obietnicami. Nie bój się pytać i sprawdź, czy obietnice z oferty są zapisane w umowie.

Transparentność obu stron umowy

Podstawą dobrej współpracy jest transparentność obu stron, co oznacza, że relacja między agencją a klientem powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu. Jego brak może powodować nie tylko nieporozumienia, ale i trudności we współpracy, które negatywnie przełożą się na promocje firmy. Każdy specjalista SEO jest w stanie szybko zweryfikować, czy potencjalny klient nie ukrywa niskiej jakości linków pozyskanych w sposób automatyczny lub treści skopiowanych z innych stron.

Racjonalne oczekiwania

Niezwykle istotnym elementem tego typu współpracy jest świadomość klienta, że żadna, nawet najlepsza agencja nie jest w stanie wypromować nowej firmy w kilka dni, tak by stała się popularna jak Allegro. Musisz pamiętać, że firmy znajdujące się na pierwszych pozycjach na topowe frazy są rozpoznawalne i mają wysokie zaufanie, a ich pozycja często była budowana latami. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i dać agencji czas na przedstawienie efektów.

Optymalny budżet

Inwestycja w SEO potrzebuje czasu, aby się zwrócić. Cena pakietu to nie tylko wynagrodzenie dla specjalisty SEO, ale również koszty pozyskiwania linków i abonamenty za specjalistyczne narzędzia, które musi pokrywać agencja. Ostateczna kwota, którą będziemy musieli zapłacić, w dużym stopniu zależy od przyjętej strategii i konkurencyjności słów kluczowych.

Dobra komunikacja

Odpowiednia komunikacja między obiema stronami to najważniejszy punkt współpracy. Każdy problem z komunikacją prowadzi do opóźnień w realizacji zlecenia, co negatywnie wpływa na prosperowanie Twojej firmy. Jeśli w natłoku maili i zadań zaginie ważna sprawa, jak np. wdrożenie optymalizacji na stronę, może to skutkować brakiem prognozowanego ruchu.

Comiesięczny raport prac

Podsumowaniem, które pozwoli niejako zmierzyć wartość współpracy będzie comiesięczny raport prac. Jest to rodzaj monitoringu, który pozwoli Ci pozyskać szczegółowe informacje na temat działań podejmowanych przez specjalistów SEO. Dzięki raportom jesteś w stanie na bieżąco monitorować postępy i nie tracić funduszy na nieefektywny marketing.

Specjalista SEO podczas pozycjonowania strony

Zatrudnienie własnego specjalisty SEO

Decyzja o zatrudnieniu własnego specjalisty SEO wydaje się być dużo bardziej opłacalna, głównie z uwagi na możliwość ciągłego kontrolowania jego poczynań. Daje nam to również możliwość zlecenia mu dodatkowych zadań nie obejmujących pozycjonowania, związanych na przykład z promowaniem firmy poza w internetem lub tworzeniem grafik. Jednak czy takie podejście jest odpowiednie? Z punktu ekonomicznego tak, natomiast warto pamiętać o tym, że niekażdy specjalista będzie miał do tego predyspozycje.

Koszt zatrudnienia

Nie oszukujmy się, dobry specjalista z zakresu SEO to towar deficytowy. Ciężko jest wykupić takiego pracownika do celów własnej działalności bez odpowiedniego wynagrodzenia i dodatkowych benefitów. Najnowsze raporty płac pokazują, że średnie wynagrodzenie specjalisty SEO z doświadczeniem rok temu wynosiło między 4,5 a 6,5 tys, netto. Jest to realny koszt dobrej promocji, z którym musisz się liczyć.

Koszty narzędzi

Dobrze i efektywnie wykonywana praca wymaga odpowiednich maszyn i narzędzi. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku branży SEO, gdzie wymagane są odpowiednie rozwiązania technologiczne. Decydując się na współpracę ze specjalistą SEO musisz mieć świadomość poniesienia następujących kosztów:

Słowa kluczowe

Tym co determinuje sukces Twojego biznesu jest dobór odpowiednich słów kluczowych, po których klienci trafią na Twoją stronę. W tym przypadku przydatne będą narzędzia, które wskażą słowa identyfikujące Twój biznes oraz Twoich największych konkurentów. Będą to między innymi Semstorm (od 99 zł miesięcznie), Senuto (od 29 zł miesięcznie) oraz SurferSeo (od 59 USD miesięcznie).

Analiza backlinków

Kolejnym istotnym aspektem jest analiza potencjalnych linków kierujących do Twojej strony oraz analiza linków konkurencji. Narzędzia, które pomagają specjaliście SEO w tego rodzaju pracy to Majestic (od 47 Euro miesięcznie) oraz Ahrefs (od 99 USD miesięcznie).

Monitorowanie widoczności

Codzienny monitoring naszej strony to kolejny istotny punkt pracy specjalisty SEO. Istnieją softy, które ułatwiają to zadanie dzięki monitoringowi słów kluczowych. Są to następujące narzędzia: Semstorm, Senuto, Ahrefs. Do wyboru mamy również programy i aplikacje, takie jak Asps, Webpozycja, SeoStation oraz Stat4Seo. Ceny tych narzędzi są uzależnione od ilości monitorowanych słów oraz stron.

Pozostałe koszty

Ostatnim wydatkiem, z jakim należy się liczyć w przypadku zatrudnienia własnego specjalisty SEO, jest koszt pozyskiwania linków. Pochodzą one z artykułów sponsorowanych, zapleczy tematycznych oraz for internetowych. Cena tego typu usług to nawet od kilku złotych za link z forum tematycznego do kilku tysięcy złotych za profesjonalny artykuł partnerski. Wybór pomiędzy współpracą z agencją, a własnym specjalistą SEO jest niezwykle trudny i w dużej mierze uzależniony od rodzaju biznesu, który prowadzimy. W przypadku niewielkiego, lokalnego biznesu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy SEO co będzie dużo tańszym wyjściem. W przypadku dużych sklepów internetowych sytuacja wygląda już całkowicie odmiennie i wymaga dokładnego przeanalizowania przypadku i opłacalności podejmowanych działań.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiem. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniejszą dla siebie metodę kontaktu. Czekam na Ciebie!